Zapraszamy na cykl wyjątkowych spotkań „Na przychaciu” – wieczorne spotkania z baśnią i rytuałem dla dorosłych. Tematem pierwszego spotkania: „Persefona – wszystkie nasze śmierci”, które odbędzie się:
5.11. (sobota) g. 17
Spotkania z baśnią i rytuałem „Na przychaciu” to bezpieczna, spokojna przestrzeń, do której przychodzimy, by rozmawiać o tym, co dla nas ważne – o miłości, wdzięczności, sile, ale też o śmierci, słabości i bólu.
Każde spotkanie to jedna opowieść i jeden związany z nią temat przewodni. Będziemy pracować nad nim poprzez rozmowę, pisanie, rysowanie, haft, śpiew czy mikro-rytuały. Za każdym razem trochę inaczej, bo inne będą historie i potrzeby z nimi związane.
Nad kształtem i przebiegiem spotkań będzie czuwać prowadząca, ale wszystkie uczestniczące w nich osoby będą ich równoprawnymi współtwórczyniami i współtwórcami.
Na przychaciu to co znane, bliskie, domowe styka się z tym, co przychodzi z zewnątrz. Zwrócona w stronę drogi ławka zachęca, by na niej przysiąść i zaprosić kogoś do rozmowy. Czasem będzie to sąsiadka, a kiedy indziej wędrowiec z dalekich krain. Słowa płyną swobodnie, bez pośpiechu, niosąc ze sobą opowieści, radości, smutki i tęsknoty. W bliskości drugiej osoby odnajdujemy również siebie i swoje własne historie. To miejsce, w którym mity i opowieści pochodzące z różnych tradycji są iskrą pobudzającą nasze myśli, słowa, uczucia i działania.
To osoby, które tę przestrzeń tworzą – w zaufaniu, otwartości i uważności na siebie nawzajem.
Spotkanie pierwsze: Persefona – wszystkie nasze śmierci
W swoim życiu wielokrotnie doświadczamy straty i żałoby. Odchodzą bliskie nam osoby i istoty, znikają ukochane miejsca i krajobrazy, tracimy bezpowrotnie część naszych planów, marzeń i nadziei.
Tymczasem w świecie konsumpcji śmierć i przemijanie wydają się nie istnieć. To, co odeszło, można szybko zastąpić nowym, a żałoba ma trwać krótko i nie zakłócać nam codziennego funkcjonowania.
W czasie pierwszego spotkania z baśnią i rytuałem posłuchamy historii o mitycznych postaciach związanych ze śmiercią i poszukamy w nich tego, co może być przydatne w naszym własnym doświadczeniu. Przyjrzymy się różnym wymiarom, jakie przyjmuje strata i żałoba w naszym życiu. Spróbujemy też wspólnie znaleźć właściwą formę, by pożegnać to, co wymaga pożegnania.
Pierwsze spotkanie z cyklu wspiera: Instytut Dobrej Śmierci, https://www.facebook.com/Instytut.Dobrej.Smierci
Spotkania poprowadzi Monika Stasiak – @naprogu
Wstęp: 60 zł, wydarzenie dla dorosłych, limit 20 miejsc.
Obowiązują rezerwacje: rezerwacje@ethnomuseum.pl, tel: 22 696 53 80 lub: 510 336 571.