pl
Godziny otwarcia:
PON:Zamknięte
PON: Zamknięte
WT: 10:00-17:00
ŚR: 11:00-19:00
CZW: 10:00-17:00
PT: 10:00-17:00
SOB: 10:00-18:00
ND: 12:00-17:00
Godziny otwarcia:
PON:Zamknięte
PON: Zamknięte
WT: 10:00-17:00
ŚR: 11:00-19:00
CZW: 10:00-17:00
PT: 10:00-17:00
SOB 10:00-18:00
ND: 12:00-17:00
pl
Wystawa stała
01.10.2020

AFRYKAŃSKIE WYPRAWY, AZJATYCKIE DROGI

Nowa wystawa stała w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Afrykę i Azję z ich bogactwem staramy się pomieścić w naszych dwóch muzealnych galeriach. Wystawa stała ma charakter historyczny i przedstawia zbiory PME pochodzące z tych dwóch rozległych kontynentów. Historie opowiadają o przeszłości, o tym jak kontynenty widziane były przez pryzmat kolekcji tworzonych w XIX i XX wieku.

Historyczność wystawy uzupełniamy  spotkaniami online z osobami pochodzącymi z obu kontynentów, aby budować większą świadomość wobec współczesnej kultury tych rejonów:

  1. Cykl Afrorozmowy o życiu Polaków odmiennego pochodzenia etnicznego: spotkanie online z dr Margaret Amaka Ohia-Nowak oraz kolejne z dj’em Bumi Philipsem
  2. Cykl muzyczny, a w ramach niego Afrobeats i afrykańscy millenialsi – spotkanie o korzeniach i fenomenie muzyki afrobeats z Olgą Clarke – popularyzatorką wiedzy o Nigerii, doktorantką w Katedrze Języków i Kultur Afryki Wydziału Orientalistycznego UW
  3. Filmy online: Najciekawsze fragmenty ekspozycji oraz Strój Królowej Bakuba – historia renowacji jednego z najcenniejszych zabytków z wystawy
  4. Do posłuchania: koncert Marii Pomianowskiej – etniczna muzyka instrumentalna inspirowana dźwiękami Afryki i Azji

O wystawie:
Leopold Janikowski, którego imieniem nazwana jest galeria afrykańska, to jeden z tych polskich afrykanistów, który pragnął poznać i zrozumieć odległy od Polski kontynent. W tej części możemy przyjrzeć się obiektom związanym z władzą i magią, królowie i czarownicy są istotnymi figurami galerii.

Azjatyckie szlaki przemierzane były przez wędrowców od wieków. Ich drogi, nie tylko te geograficzne, ale czasem mistyczne ma ambicje pokazać galeria azjatycka. Buddyzm Małej, Wielkiej i Diamentowej Drogi, ścieżka środka, droga poznania, droga walki, droga miecza i łuku, droga herbaty, kwiatów, można odnaleźć na naszej wystawie.

AFRYKAŃSKIE WYPRAWY, AZJATYCKIE DROGI to wystawa, która jest zwieńczeniem projektu mającego na celu unowocześnienie infrastruktury zabytkowego budynku PME w Warszawie. Renowacja sal wystawienniczych, nowe pokoje edukacyjne, czy zakup multimediów maja ułatwić dostęp szerokiej publiczności do obiektów zgromadzonych w Państwowym Muzeum Etnograficznym . Wierzymy, że dzięki poprawie infrastruktury naszej instytucji lepiej będziemy mogli eksponować i edukować o różnorodności kultur świata.

Posłuchaj wywiadu w Chilli Zet z kuratorem wystawy, afrykanistą Dariuszem Skonieczko.

Projekt „Zakup sprzętu i wyposażenia na potrzeby nowoczesnych wystaw Państwowego Muzeum Etnograficznego i świadczonych w nim działań
edukacyjno-kulturalnych” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach VIII osi priorytetowej Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Dotacja na wkład własny na realizację projektu pochodzi od Samorządu Województwa
Mazowieckiego, organizatora Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Patronat Medialny