Nowa wystawa stała w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Afrykę i Azję z ich bogactwem staramy się pomieścić w naszych dwóch muzealnych galeriach. Wystawa stała ma charakter historyczny i przedstawia zbiory PME pochodzące z tych dwóch rozległych kontynentów. Historie opowiadają o przeszłości, o tym jak kontynenty widziane były przez pryzmat kolekcji tworzonych w XIX i XX wieku.
Historyczność wystawy uzupełniamy spotkaniami online z osobami pochodzącymi z obu kontynentów, aby budować większą świadomość wobec współczesnej kultury tych rejonów:
- Cykl Afrorozmowy o życiu Polaków odmiennego pochodzenia etnicznego: spotkanie online z dr Margaret Amaka Ohia-Nowak oraz kolejne z dj’em Bumi Philipsem
- Cykl muzyczny, a w ramach niego Afrobeats i afrykańscy millenialsi – spotkanie o korzeniach i fenomenie muzyki afrobeats z Olgą Clarke – popularyzatorką wiedzy o Nigerii, doktorantką w Katedrze Języków i Kultur Afryki Wydziału Orientalistycznego UW
- Filmy online: Najciekawsze fragmenty ekspozycji oraz Strój Królowej Bakuba – historia renowacji jednego z najcenniejszych zabytków z wystawy
- Do posłuchania: koncert Marii Pomianowskiej – etniczna muzyka instrumentalna inspirowana dźwiękami Afryki i Azji
O wystawie:
Leopold Janikowski, którego imieniem nazwana jest galeria afrykańska, to jeden z tych polskich afrykanistów, który pragnął poznać i zrozumieć odległy od Polski kontynent. W tej części możemy przyjrzeć się obiektom związanym z władzą i magią, królowie i czarownicy są istotnymi figurami galerii.
Azjatyckie szlaki przemierzane były przez wędrowców od wieków. Ich drogi, nie tylko te geograficzne, ale czasem mistyczne ma ambicje pokazać galeria azjatycka. Buddyzm Małej, Wielkiej i Diamentowej Drogi, ścieżka środka, droga poznania, droga walki, droga miecza i łuku, droga herbaty, kwiatów, można odnaleźć na naszej wystawie.
AFRYKAŃSKIE WYPRAWY, AZJATYCKIE DROGI to wystawa, która jest zwieńczeniem projektu mającego na celu unowocześnienie infrastruktury zabytkowego budynku PME w Warszawie. Renowacja sal wystawienniczych, nowe pokoje edukacyjne, czy zakup multimediów maja ułatwić dostęp szerokiej publiczności do obiektów zgromadzonych w Państwowym Muzeum Etnograficznym . Wierzymy, że dzięki poprawie infrastruktury naszej instytucji lepiej będziemy mogli eksponować i edukować o różnorodności kultur świata.
Posłuchaj wywiadu w Chilli Zet z kuratorem wystawy, afrykanistą Dariuszem Skonieczko.