Wystawa „ Patrioci codzienności” dotyka kluczowej kwestii – kształtowania i popularyzowania wrażliwych, postaw społecznych oraz współczesnego rozumienia pojęcia patriotyzm. Wybieramy nowoczesną atrakcyjną dla widza formę wystawy – artystycznych instalacji – specjalnie dostosowaną do percepcji dzieci, ale treścią właściwa do odbioru również dla dorosłych.
Projekt ‘Patriotyzm codzienności – rzeczy niepospolite’ realizowany od czerwca 2016 r. przez Zespół Muzeum dla Dzieci obejmował wyjątkowe spotkania i rozmowy z tzw. Patriotami codzienności. Ci wyjątkowi ludzie podzieli się z nami swoimi historiami, dorobkiem i efektami działalności, które zostaną zaprezentowane w formie interaktywnych instalacji na wystawie w Muzeum dla Dzieci, w aplikacji multimedialnej, w której zobaczymy m.in. fotografie, filmy z ich udziałem. Patriotyzm codzienności rozumiemy jako aktywność ludzi i organizacji przejawiającą się szczególnym zaangażowaniem w sprawy wspólne, odkrywaniem i budowaniem tożsamości, kształtowaniem postaw obywatelskich. Szczególnie interesuje nas codzienna, „niespektakularna” działalność na rzecz społeczności lokalnych w wymiarze kulturalnym, edukacyjnym, etycznym, szczególnie na rzecz środowisk najbardziej potrzebujących – narażonych na społeczne wykluczenie, defaworyzowanych.
Można też obejrzeć spacer wirtualny.
Naszymi Patriotami Codzienności są:
1) Wyprawa „Vivat Polonia – Kamerun 2016″ – Maciej Klósak, Dariusz Skonieczko
2) Fundacja ARTmosphere – Beata Kuracińska
3) Pracownia Edukacji Żywej – dr Maja Głowacka
4) Fundacja Cohabitat – Paweł Sroczyński
5) Słuchaj uchem – wydawnictwo – Kaja Prusinowska
6) Ginter Ryborz – ostatni tradycyjny sieciarz
7) Fundacja Ari Ari – Longin Graczyk
8) dr Łukasz Łuczaj – etnobotanik, propagator dzikiej kuchni
9) Anna Walczyk – Fundacja Anny Walczyk
10) Fundacja Kupuj odpowiedzialnie – Maria Huma
Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra” oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.