Zapraszamy na wystawę czasową „Życiodajne Tchnienie”, której autorką i pomysłodawczynią jest Magdalena Janus (meg janus). Wystawę będzie można oglądać od 28 czerwca do 14 sierpnia 2022 roku.
„ŻYCIODAJNE TCHNIENIE ZACZERPNIĘTE Z METODY B.K.S. IYENGARA”
„Oddech jest życiem, więc sztuka wyważonego, przemyślanego, pozbawionego łapczywości oddychania jest modlitwą wdzięczności, którą ofiarowujemy samemu życiu.” (Joga światłem życia, B.K.S. Iyengar, wyd. Galaktyka, Łódź, 2006, str. 66).
Ekspozycja jest hołdem dla oddechu i refleksją o człowieku, jego konstrukcji, głębi i wspaniałości. Jest podróżą wewnętrzną prowadzoną przez poszczególne pranajamiczne techniki, w zalecanej przez B.K.S. Iyengara (twórcę jogi iyengarowskiej, jednego z największych współczesnych autorytetów w hathajodze) kolejności przyswajania. Wystawa zawiera intermedialne artefakty, częściowo powstałe z upcyklingu. Składa się z osiemnastu dysków o średnicy ok. 100 i 45 cm oraz form wolnostojących. Zaprezentowane obiekty wykonane są z różnych materiałów, na pograniczu odmiennych metod plastycznych. Całość dopełniona jest tekstem, który prowadzi widza wiążąc w przepływie, kolejne etapy drogi wtajemniczenia. Wideo połączone z ostatnią pracą wzbogaca przestrzeń dźwiękiem.
Autorka wystawy tak opisuje czym jest Życiodajne Tchnienie: to Prānāyāma, spoiwo scalające fizyczność z duchowością, to sztuka rytmicznego, kontrolowanego oddychania w jodze. Za jej pośrednictwem stopniowo stajemy się obserwatorami odkryć wykraczających daleko poza nazwane. Prānāyāma pobudza dwa rodzaje energii, słoneczną piṅgalā-nāḍī i księżycową iḍā-nāḍī, które krzyżują się w czakrach, położonych wzdłuż środkowego kanału ṣusumṇā-nāḍī, energii ognia. Precyzyjne techniki sztuki oddychania w jodze, jak pisze B.K.S. Iyengar, umożliwiają właściwy, obfity pobór tlenu, co powoduje, zachodzące w całym ciele, subtelne zmiany chemiczne. Dzięki nim następuje regulacja, ale i wzmocnienie przepływu Prāṇy, rozumianej jako siła tworząca, chroniąca i niszcząca. Prāṇa jest bytem i niebytem jednocześnie, przenika wszelkie formy materii. Wnika w nasze ciała składające się z pięciu elementów, przenikając kolejne powłoki naszych świętych wnętrz.
Dokumentacja projektu:
http://megjanus.com/index.php/life_giving_breath/
Wydarzenia towarzyszące wystawie:
13.08 g. 16:30 – wydarzenie dźwiękowo – relaksacyjne pt. „Rezonans Życiodajnego Tchnienia”
Na praktykę wraz z oprowadzaniem kuratorskim obowiązuje rezerwacja miejsc: rezerwacje@ethnomuseum.pl
Magdalena Janus (meg janus) – artystka i badaczka intermedialna, pedagog. Fascynuje ją synergia sztuki. Od wielu lat zbiera narzędzia wspierające pogłębianie tego obszaru. Rozwija się poprzez regularną praktykę i uczestniczenie w szkoleniach, warsztatach: tańca, jogi, pracy z głosem i dźwiękiem jak i zdobywając narzędzia w dziedzinie nowych mediów. Obecnie jest w trakcie kursu nauczycielskiego Hatha Jogi metodą B.K.S Iyengara. Prezentuje prace na wystawach w Polsce i za granicą. Tytuły najważniejszych realizacji: timelessness, THE FLOW, Harmonia Przeciwstawień – Polska, Dziwne Szczęście, SIEĆ, krople piasku, Życiodajne Tchnienie. Absolwentka Wydziału Grafiki, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2006 rozpoczęła prace na macierzystej uczelni gdzie obecnie rezyduje na Wydziale Sztuki Mediów, w Pracowni Komunikacji Intermedialnej oraz prowadząc autorski przedmiot Organizm Intermedialny. W 2011 roku ukończyła Podyplomowe Studium Pedagogiczne. W tym samym roku uzyskała tytuł doktora sztuki za pracę THE FLOW. Od 2011 roku skierowała uwagę w stronę odnalezienia synergii sztuki. W tym celu realizowała działania współpracując z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Studiem Matejka przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, Luca Pulvirenti / mammasONic i realizując projekty indywidualne. W 2013 roku ukończyła Międzyuczelnianą Specjalność Multimedialną. W 2019 roku ukończyła kurs Gongi i instrumenty archaiczne w terapii i w profilaktyce / Tomasz Niewiadomy. W 2020 roku otrzymała tytuł doktora habilitowanego za pracę Organizm Intermedialny / Synergia Sztuki.
Autorka i kuratorka: megjanus
Pranajama – mentoring i konsultacje: Konrad Kocot
Praca badawcza realizowana w ramach urlopu naukowego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Sztuki Mediów
Projekt pod Patronatem Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce
Realizacja wspiera SAVE SOIL globalny ruch na rzecz ratowania gleby, zainicjowany przez Sadhguru, Let’s make it happen!