Popularny charakter i ponadczasowość umieszczają disco polo w kręgu zjawisk kultowych, które podejmuje projekt „Rzeczy Kultowe” realizowany w PME w Warszawie. Etnografia bowiem od zawsze zajmuje się codziennością. Kiedyś badaliśmy życie plemienne, a dziś patrzymy na siebie oraz kulturę, którą tworzymy, jako na obiekt analizy.
Wystawa efemeryczna „Disco Relaks” opowiada o kulturowym fenomenie disco polo – które można nazwać „soundtrackiem” polskiej transformacji lat 90. Czas przemian, z pozoru nieograniczonych możliwości i marzeń o sukcesie, znalazł swoje odbicie w nieskrępowanej estetycznie wyobraźni twórczyń i twórców tego gatunku. Pomimo odrzucenia przez część środowisk opiniotwórczych, disco polo porwało miliony Polaków i porywa nadal.
Rozpoczynając od lat 90. – „złotego wieku” disco polo – wystawa wskazuje na społeczno-gospodarczy kontekst zjawiska i jego początki, gdy na rynku grasowali piraci, a kasety nagrywano w garażach. Sięga do muzycznych korzeni gatunku w latach 70., pokazuje odbiór zjawiska w czasach turbokapitalizmu oraz współczesne nawiązania. Podkreśla sylwetki kobiet, których twórczość w discopolowym świecie wniosła ożywczy, zmysłowy powiew w zdominowany przez mężczyzn show-biznes.
Wystawa prezentuje pamiątki pozyskane od artystów, materiały wizualne oraz aktualny kontekst w postaci przetworzeń i komentarzy, a także obiekty ze zbiorów Muzeum. Obrazy i rzeźby nurtu naiwnego bądź do niego nawiązujące, pokazują stylistyczne powiązania z discopolową estetyką, co odświeża dotychczasową interpretację tych dzieł. Ten zabieg pozwala kuratorom wystawy sformułować tezę, że „discopolowa wyobraźnia” jest ważnym składnikiem polskiej tożsamości.
Broszura edukacyjna do wystawy do pobrania tutaj.
Kuratorzy wystawy: Bartosz Wójcik, Monika Borys
Pomysł wystawy, edukacja i PR: Anna Grunwald, Aleksander Robotycki, Ilona Sikorska-Piwowarczyk
(zespół projektu Rzeczy Kultowe, PME w Warszawie)
Identyfikacja wystawy: Rafał Dominik
Scenografia: Mucha bzz Marcin Moszyński, Barbara Wybacz, Sebastian Winkler
Audio-przewodnik do wystawy Disco Relaks – poniżej. Plik audio można również pobrać tutaj.
Oprowadzanie po wystawie Disco Relaks w polskim języku migowym: