pl
Godziny otwarcia:
ŚR:11:00 – 19:00
PON: Zamknięte
WT: 11:00 – 19:00
ŚR: 11:00 – 19:00
CZW: 11:00 – 17:00
PT: 11:00 – 19:00
SOB: 12:00 – 18:00
ND: 12:00 – 18:00
Godziny otwarcia:
ŚR:11:00 – 19:00
PON: Zamknięte
WT: 11:00 – 19:00
ŚR: 11:00 – 19:00
CZW: 11:00 - 17:00
PT: 11:00 – 19:00
SOB 12:00 – 18:00
ND: 12:00 – 18:00
pl
Godziny otwarcia:
ŚR: 11:00 – 19:00
PON: Zamknięte
WT: 11:00 – 19:00
ŚR: 11:00 – 19:00
CZW: 11:00 – 17:00
PT: 11:00 – 19:00
SOB: 12:00 – 18:00
ND: 12:00 – 18:00
Godziny otwarcia:
ŚR: 11:00 – 19:00
PON: Zamknięte
WT: 11:00 – 19:00
ŚR: 11:00 – 19:00
CZW: 11:00 - 17:00
PT: 11:00 – 19:00
SOB 12:00 – 18:00
ND: 12:00 – 18:00
pl

Podsumowanie cyklu #etnoZPT

Działajcie z nami!

Cykl #etnoZPT nawiązuje do nieznanych dzieciom, a przez dorosłych zapomnianych, szkolnych Zajęć Praktyczno-Technicznych. Zachęcamy Was do wspólnego tworzenia i odkrywania na nowo obecnych w naszych domach materiałów i przedmiotów. Zainspirujcie tym, co znajdziecie w domu – może będzie to plastikowa butelka, guzik, kawałek sznurka, zwykła serwetka. Chwyćcie w dłoń igły, kleje i działajcie z nami! Zachęcamy, aby Wasze działania miały charakter rodzinny – doświadczenie i umiejętności połączmy z pomysłowością. Będzie zabawnie i praktycznie!

1. Gitarka z pudełka od zapałek

Graficzna prezentacja instrukcji do gitarki. Graficzna prezentacja instrukcji do gitarki.

Instrukcja:

  1. Przygotuj: kawałek tektury wycięty na kształt gitarki, pudełko po zapałkach, gumki (mogą być rozcięte recepturki), klej, nożyczki, kredki, mazaki.
  2. Rozłóż pudełko po zapałkach i użyj elementu, który jest w środku, a następnie natnij delikatnie jego krótsze boki – po 4 nacięcia z każdej strony.
  3. Przyklej część pudełka od zapałek do tekturowej gitarki. Po drugiej stronie gitarki, dla wzmocnienia konstrukcji można przykleić patyczek po lodzie.
  4. Ozdób swoją gitarkę. W ostatnim kroku zamontuj struny z gumek – rozciągnij je pomiędzy nacięciami w pudełku od zapałek. Gotowe!

Link do filmu instruktażowego


2. Etno zawieszki

Graficzna instrukcja do stworzenia zawieszki: wzór do wycięcia haftu wilanowskiego.Graficzna instrukcja do stworzenia zawieszki: wzór do wycinanki łowickiej.Graficzna instrukcja do stworzenia zawieszki. Graficzna instrukcja do stworzenia zawieszki.

Instrukcja do stworzenia zawieszki:

  1. Przygotuj: kartkę białego papieru, najlepiej technicznego, igłę, nitkę, nożyczki, mazaki, kredki
  2. Wybierz wzór z powyższych grafik i wydrukuj go na kartce papieru technicznego, a następnie powycinaj wzdłuż czarnych linii. Do haftu wilanowskiego można użyć też czarnego/ciemniejszego papieru.
  3. W każdym elemencie u góry i u dołu znajdują się kropki, które wyznaczają w którym miejscu robimy dziurki. Możemy je zrobić za pomocą igły, a następnie wciągać w dziurki kordonek lub nitkę. Możemy też nawlec kordonek lub nitkę na igłę i przebijać elementy na papierze od razu nawlekając je na nitkę.
  4. Łączymy kolejne elementy tak, by cała zawieszka mogła wisieć. Gotowe! Pamiętajcie, by zrobić zaczep do powieszenia zawieszki, można wykonać go również z nitki lub kordonka.

Link do filmu instruktażowego

 

3. Okładka na zeszyt

Graficzna instrukcja wykonania okładki na zeszyt. Graficzna instrukcja wykonania okładki na zeszyt.

Instrukcja do stworzenia okładki na zeszyt w formacie A5:

  1. Potrzebujemy papieru w formacie A3 (jeśli macie większy zeszyt do obłożenia papier powinien być odpowiednio większy – trzymany poziomo po bokach o 6 centymetrów, a po bokach po 4 centymetry), taśma przezroczysta, klej, sznureczek, papier kolorowy, mazaki, kredki. Dodatkowo: guzik i gumka.
  2. Połóż rozłożony zeszyt mniej więcej na środku papieru do obłożenia. Obrysuj zeszyt na papierze – będziesz wiedzieć dokąd zagiąć papier.
  3. Zagnij papier do obłożenia u góry, u dołu, a następnie po bokach tak, by zagięcia kończyły się na liniach wyznaczonych przez zeszyt.
  4. Po zagięciu boków złóż cały papier na pół – to będzie miejsce, w którym zeszyt będzie się składał.
  5. W środku zagiętego papieru, blisko środkowego zagięcia możesz przykleić taśmą sznureczek. Na jego końcu możesz też zrobić dodatkową ozdobę, na przykład kwiatek. Musisz wówczas wyciąć z z innego kawałka papieru dwa kwiatki, mogą być z papieru kolorowego. Na każdy z wyciętych kwiatków połóż klej z jednej strony, włóż między kwiatki sznureczek i mocno ściśnij. Sznureczek będzie naszą zakładką w zeszycie.
  6. W naszym papierze powstało po złożeniu coś na kształt wąskich kieszonek po lewej i prawej stronie. Wkładamy do nich okładki zeszytu. I nasza okładka już gotowa! Pozostało ozdobić nową okładkę zeszytu. Możemy użyć do tego kredek, mazaków, kolorowego papieru, naklejek lub czegokolwiek co nie wpadnie Wam do głowy!
  7. Za pomocą guzika i gumki możemy zrobić zamykany zeszyt. Wówczas przyklejamy guzik bardzo mocnym klejem (z pomocą dorosłego!) albo przyszywamy guzik za pomocą igły i nici do okładki, którą właśnie zrobiliśmy. Wokół guzika zawiązujemy gumkę i okalamy nią zeszyt tak, by dosięgła guzika, ale od drugiej strony zeszytu. Gumka musi się zahaczać o guzik, zatem zwróćcie uwagę, żeby zamocowana gumka była zawiązana, nie może być jedną linią!

Link do filmu instruktażowego

 

4. Smok koreański

Graficzna instrukcja do stworzenia smoka z papieru. Elementy do druku i wycięcia potrzebne przy robieniu papierowego smoka. Graficzna instrukcja do stworzenia smoka z papieru.

Instrukcja do papierowego smoka:

  1. Potrzebujesz: nożyczek, mazaków lub kredek, kleju, żółty papier rysunkowy, kilka rolek po papierze toaletowym, wydruk szablonu powyżej, taśma, sznurek.
  2. W jednej z papierowych rolek wycinamy identyczne, nieduże trójkąty. Dwa trójkąty mają znaleźć się na jednym z końców rolki – będzie to głowa naszego smoka z otwartą paszczą.
  3. Pokoloruj elementy na szablonie i wytnij je. Przygotuj również paski papieru, które będą imitowały łuski – na dole zostawiamy prosto ucięty papier, a od góry robimy ciąg półokrągłych wycięć. Trochę jak grzebień, tyle że z grubszymi i zaokrąglonymi ząbkami 🙂
  4. Podklej rolki paskami żółtego papieru. Żółty kolor wyznaczy dolną część smoka.
  5. Teraz poprzyklejamy elementy – paski z łuskami, które wycinane były wcześniej przyklejamy na grzebiecie naszego smoka. Kolejne rolki to kolejne części naszego smoka – każdą z nich oklejamy łuskami od góry i staramy się nie zaklejać żółtego spodu. Do tułowia smoka przyklejamy również grzbiet ze wzoru zaginając jego część i przyklejając ją na łuski. Pozostałe elementy z szablonu przyklejamy przy paszczy – oczy, wąsy, nos i rogi.
  6. Łączymy wszystkie elementy smoka, czyli kolejne części tułowia z paszczą: zaczynając od głowy smoka wewnątrz rolki za pomocą taśmy przyklejamy sznureczek, następnie przeciągamy go do kolejnych rolek i w każdej podklejamy w ten sam sposób. Dzięki temu połączymy smoka w całość! Gotowe.

Link do filmu instruktażowego

 

5. Wiosenny breloczek

Graficzna instrukcja do wykonania breloczka Graficzna instrukcja do wykonania breloczka

Instrukcja wykonania breloczka bociana:

  1. Potrzebne będą: biały, czarny i czerwony papier, czerwona kordonka, koraliki i cekiny, taśma dwustronna, nożyczki, ołówek, kółko do kluczy (w instrukcji graficznej mowa o filcu, którym można zastąpić papier).
  2. Z białego papieru wycinamy dwa kółka o średnicy ok dwóch-trzech centymetrów. Złożą się one na głowę naszego bociana. Możecie od razu przykleić do nich cekiny – to oczy bociana!
  3. Osią, czymś co będzie łączyć wszystkie części bociana będzie czerwona kordonka. Ucinamy z kłębka kordonek o długości 60 centymetrów i składamy go na pół. Przy złożeniu znajdzie się głowa, zostawimy jednak fragment kordonka od góry, by mieć od razu zawieszkę. Warto zrobić pęk przy złożeniu kordonka – zrobi nam się pętelka.
  4. Kordonek będziemy wkładać i sklejać pomiędzy poszczególnymi częściami bociana. Zaczynamy od głowy. Do strony, na której nie ma oczka przyklejamy taśmę dwustronną. Z czerwonego papieru wycinamy długo trójkącik – to dziób bociana. Dziób przyklejamy do jednej z taśm, pomiędzy elementy głowy wkładamy kordonek i łączymy obie części głowy.
  5. Nasz kordonek na pewno już się nie rozplącze, możemy zrobić bocianowi szyję. Nakładamy koraliki na kordonek od dołu – pięć koralików powinno wystarczyć.
  6. Następnie z białego papieru wycinamy tułów bociana. Składa się on z dwóch warstw, podobnie jak głowa i może mieć kształt owalny lub zbliżony do skrzydła. Podobnie jak wcześniej, na wnętrze wyciętych elementów przyklejamy taśmę, odklejamy warstwę zabezpieczającą klej, układamy kordonek pomiędzy i sklejamy ze sobą części.
  7. na sam koniec możecie dociąć kordonek do odpowiedniej długości i rozdzielić niteczki w kordonku tak, by przypominały nogi bociana. Gotowe!

Link do filmu instruktażowego

 

6. Portfelik z filcu

Graficzna instrukcja do portfelika z filcu

Instrukcja do portfelika:

  1. Potrzebujesz: kawałka filcu o wymiarach 10×14 cm, kolorowy kordonek, grubej igły, kawałeczki kolorowego filcu podklejone taśmą dwustronną (możesz wykorzystać gotowe naklejki lub zrobić je samodzielnie).
  2. Kawałek filcu składamy na pół i zszywamy po krótszych bokach. Jeśli sprawia Wam to dużą trudność, bo ciężko przeciągnąć igłę przez gruby filc, można pomóc sobie dziurkaczem i wykonać w filcu dziurki. Zwróćcie jednak uwagę na odległości między dziurkami, niech z portfelika nic się nie wysypuję!
  3. Po zszyciu portfelik przyozdabiamy. Poza filcowymi naklejkami można poćwiczyć przyszywanie małych guziczków albo cekinów. Wszystko zależy od Waszej pomysłowości! Gotowe.

Link do filmu instruktażowego

 

7. La Catrina

Graficzna instrukcja do wykonania La Catriny Graficzna instrukcja do wykonania La Catriny Szablon z La Catriną do druku

Link do filmu instruktażowego

 

8. Etno Laleczki

Instrukcja wykonania zawieszek – Etno laleczek

  1. Potrzebujesz: kartonu (niebieski, biały, różowy, ciałkowy, czarny, ale możesz wybrać swoje zestawienie!), nożyczek, kordonka, wstążki, dwustronnej taśmy samoprzylepnej.
  2. Wykonanie koreańskiego stroju kobiecego: z kartonu wytnij kształt szaty, który znajduje się na karcie instrukcji. Wzdłuż jednego boku przyklej pasek dwustronnej taśmy klejącej. Po środku szaty od spodu przyklej taśmą dwustronną pasek w kolorze ciała, tak, żeby częściowo wystawał. Sklej ze sobą dwie krawędzie szaty. Z czarnego kartonu wytnij ząbkowaty element, który stworzy fryzurę postaci. Zegnij go na pół, a w zgięcie włóż kawałek kordonka. Całość przyklej do wystającej z sukni główki postaci. Na złączeniu szaty i szyi taśmą dwustronną przyklej wycięty z białego papieru gorset. Na szyi zawiąż kawałek wstążki lub kordonka, robiąc z niego kokardkę. Gotowe!
  3. Wykonanie koreańskiego stroju męskiego:  z kartonu wytnij kształt szaty, który znajduje się na karcie instrukcji. Wzdłuż jednego boku przyklej pasek dwustronnej taśmy klejącej. Po środku szaty od spodu przyklej taśmą dwustronną u góry pasek w kolorze ciała, a na dole czarny pasek – spodnie. Sklej ze sobą dwie krawędzie szaty. Z czarnego kartonu wytnij kształt kapelusza. Zegnij go na pół, a w zgięcie włóż kawałek kordonka. Całość przyklej do wystającej z sukni główki postaci. Na W pasie przywiąż kawałek wstążki lub kordonka. Gotowe!

Link do filmu instruktażowego

 

9. Doniczka z plastikowej butelki

Instrukcja wykonania doniczek z butelek po napojach:

  1. Potrzebujesz: dowolnej pustej butelki plastikowej, nożyczek, sznureczka, flamastrów, naklejek i innych elementów do ozdobienia doniczki, ziemi do kwiatków, nasionek wybranej roślinki.
  2. Odetnij dół butelki na wysokości 3/4 butelki. Ozdób powstały w ten sposób pojemniczek na przykład rysując flamastrem zabawną twarz z nosem z pomponika. Do doniczki wsyp ziemię i posiej owies, pszenicę, nasiona trawy lub inne roślinki. Utworzą zieloną fryzurę. Tym sposobem możesz wykonać też doniczkę-zwierzątko na przykład: kotka, zajączka, niedźwiedzia. Wszystko zależy od kształtu uszek, które wytniesz z butelki.
  3. Do plastikowej butelki wsyp ziemię na wysokość ok 1/4. Wrzuć nasionka i dosyp jeszcze cienką warstwę ziemi, tak, żeby je delikatnie przykryła. Z boku butelki (tam, gdzie nie ma ziemi) zrób małe otworki, albo jeśli wolisz, jeden większy, przypominający okienko. Powstanie w ten sposób mini szklarnia, a rosnące roślinki będą mogły wypuścić swoje pędy przez zrobione przez Ciebie otworki!
  4. Odetnij górną i dolną część butelki. Do dolnej wlej wodę – to będzie podstawka. Górną włóż do podstawki lejkiem do dołu. Wypełnij ją ziemią i posadź roślinki. Będą same pobierały sobie wodę z podstawki. Nie zapomnij tylko regularnie jej uzupełniać!
  5. Wytnij otwór przypominający okienko na bocznej części butelki. Wypełnij butelkę ziemią i posiej roślinki. Na szyjce i wokół dolnej części butelki zamocuj sznureczki lub wstążki – masz teraz wiszącą eko doniczkę!

Link do film instruktażowego

 

10. Wianek

Instrukcja do stworzenia wianka:

  1. Potrzebujemy: cienkiego drucika, kolorowej krepiny, nożyczek, wstążki lub sznureczka, kleju lub taśmy samoprzylepnej.
  2. Wytnij 90 centymetrowy kawałek drucika. Złóż go na pół i skręć ze sobą oba druciki tak, żeby powstało półkole o długości 45 centymetrów. Na obu końcach zrób małe pętelki.
  3. Z zielonej krepiny przygotuj pasek do owinięcia drucika – to będą łodyżki naszych kwiatów.
  4. Z kolorowej krepiny wykonujemy kwiatki. Wzory dostępne są w instrukcji.
  5. Przykładowy kwiatek – niezapominajka: z paska niebieskiej krepiny wytnij pięć zaokrąglonych ząbków, połączonych ze sobą u podstawy. To będą płatki kwiatu. Z kawałeczka żółtej krepiny uformuj małą „maczugę” – to będzie środek kwiatu. Pasek z ząbkowanymi płatkami owiń wokół „maczugi”. Zbyt długą końcówkę obetnij nożyczkami. Owiń ją drucikiem tak, żeby na dole zostały kawałki dwóch końców drucika o długości około dziesięć-piętnaście centymetra. Owiń je zielonym paskiem.
  6. Kwiatki przymocuj drucianą końcówką do opaski. Przestrzenie pomiędzy owiń zielonym paskiem krepiny. Końce przyklej do opaski klejem lub taśmą. Możesz dodać też wycięte z krepiny listki.
  7. Przez oczka na końcu opaski przewlecz wstążeczkę lub sznurek i zwiąż ze sobą dwa końce – wianek gotowy!
  8. Wykonane w ten sposób kwiatki możesz też przymocować do opaski wykonanej z paska zielonego bristolu. Wytnij pasek o szerokości około 4 centymetrów. W pasku co kilka centymetrów zrób po dwie dziurki na każdy kwiatek. Wykonaj kwiatki według instrukcji powyżej, ale na końcu nie zawijaj drucika krepiną. Druciki przewlecz przez dziurki w opasce z bristolu. Całość podklej od spodu drugim paskiem bristolu bez dziurek, żeby zamaskować końcówki drucików. Na końcach paska zrób dziurki i przewlecz wstążkę lub sznureczek – wianek gotowy!

Link do filmu instruktażowego

Dobrej zabawy!

 

Autorka grafik: Anna Wielechowska-Olszak, Dział Edukacji PME

Autorka filmów: Alicja Balcerak, Dział Edukacji PME