O dzieciach dla dzieci
Tematyczne oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Dzieciństwo”Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Dzieciństwo” pt. „O dzieciach dla dzieci”, które odbędzie się:
21.10 (sobota) godz. 13:00.
Podczas oprowadzania zwiedzający poznają szóstkę dzieci urodzonych w różnych czasach: Janka, Hanię, Andrzeja, Magdę oraz bliźnięta Julkę i Kubę. Opowiemy o ich obowiązkach i przyjemnościach, o szkole w czasach ich dzieciństwa, o ulubionych zabawach i zagrożeniach, które dotyczyły i dotyczą dzieci z różnych pokoleń. Przyjrzymy się wspólnie przedmiotom, wykonanym z myślą o dzieciach.
Oprowadzanie przeznaczone jest dla rodzin z dziećmi od lat 5.
Każde dziecko obecne na oprowadzaniu dostanie od muzeum upominek – grę „memory” dotyczącą dzieciństwa.
Prowadzenie:
Agnieszka Grabowska – etnolożka i muzealniczka, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego oraz Podyplomowego Studium Muzealniczego Instytutu Historii Sztuki UW. Od 2004 roku związana zawodowo z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, gdzie opiekuje się Kolekcją Tkaniny i Stroju Ludowego. Autorka scenariuszy edukacyjnych i artykułów o tematyce etnograficznej. Współautorka katalogu zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego pt. „Dzieciństwo”. Członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Pracowni Etnograficznej.
Małgorzata Kunecka – etnolożka i muzealniczka, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Muzealniczego Instytutu Historii Sztuki UW. Od 2006 roku związana zawodowo z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, gdzie opiekuje się Kolekcją Folkloru. Autorka książki dla dzieci „Zwyczaje świąteczne w Polsce” oraz artykułów i scenariuszy edukacyjnych o tematyce etnograficznej m.in. dla Centrum Zdrowia Dziecka. Współautorka katalogu zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego pt. „Dzieciństwo”. Od 2011 r. redaguje stronę internetową www.strojeludowe.net. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna.
Wstęp:
Udział w ramach biletu do muzeum (19 zł / 10 zł)