Zakupiona kolekcja została zebrana przez Andrzeja Delinikajtisa (1926 – 2012), z wykształcenia prawnika, z zawodu dziennikarza, związanego w latach powojennych z czasopismem „Współczesność”, a następnie z Polskim Radiem.
Zgromadzone przedmioty zostały pozyskane przez kolekcjonera podczas licznych podróży po Polsce. Rzeźby i obrazy XIX-wieczne pochodzą z prowincjonalnych kościołów czy kaplic przydrożnych. Druga grupa obiektów to sztuka ludowa powstała po II wojnie światowej.
Delinikajtis odwiedzał znane ośrodki rzeźbiarskie kupując dzieła bezpośrednio od twórców lub ich rodzin. Większość zakupów miała miejsce w latach 60. XX wieku. W kolekcji znajdują się dzieła takich autorów jak Józef Piłat, Wincenty Krajewski, Józef Janos czy Jan Lamęcki. Wyjątkiem na tle całości zbiorów jest inspirowana sztuka ludową fajansowa figura Matki Boskiej Skępskiej w stylu art déco, według projektu Władysława Adamiaka, wykonana w Fabryce Fajansu w Pacykowie w latach 20. XX w.
Zakupione obiekty zostały umieszczone na wystawie „Biblia Pauperum. Obraz Boga w sztuce ludowej” w siedzibie PME. Można je również obejrzeć na wystawie wirtualnej dostępnej online oraz w katalogu na stronach internetowych muzeum. Zakup kolekcji stał się również okazją do realizacji krótkich filmów dokumentujących etapy umieszczania obiektów w zbiorach muzealnych, m.in. inwentaryzację, konserwację, dokumentację fotograficzną.