Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Dzieciństwo” pt. „Od przedmiotu do podmiotu„, które odbędzie się:
20.09 (środa) godz. 18:00.
W ostatnich kilku dekadach pozycja dziecka w obszarze społecznym i rodzinnym zmieniła się radykalnie w wyniku przemian społeczno-kulturowych. Zmiana statusu dziecka, które zyskało podmiotowość, i stosunkowo krótki czas w jakim się ona dokonała jest przedmiotem zainteresowania przedstawicieli wielu dyscyplin naukowych (psychologów, socjologów, pedagogów, etnologów i antropologów kultury). Coraz częściej staje się też tematem debaty społecznej.
Podczas zwiedzania skupimy się na wątkach dotyczących podmiotowości dziecka. Zastanowimy się nad tym dlaczego dzieci kiedyś chciały być dorosłe, a dziś do dorosłości im nie spieszno. Przyjrzymy się przedmiotom używanym przez dzieci, choć niekoniecznie stworzonym z myślą o nich oraz temu co o podejściu do dzieci z różnych pokoleń mówi ich odzież, pożywienie, zabawki i inne przedmioty codziennego użytku.
Prowadzenie:
Agnieszka Grabowska – etnolożka i muzealniczka, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego oraz Podyplomowego Studium Muzealniczego Instytutu Historii Sztuki UW. Od 2004 roku związana zawodowo z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, gdzie opiekuje się Kolekcją Tkaniny i Stroju Ludowego. Autorka scenariuszy edukacyjnych i artykułów o tematyce etnograficznej. Współautorka katalogu zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego pt. „Dzieciństwo”. Członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Pracowni Etnograficznej.
Małgorzata Kunecka – etnolożka i muzealniczka, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Muzealniczego Instytutu Historii Sztuki UW. Od 2006 roku związana zawodowo z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, gdzie opiekuje się Kolekcją Folkloru. Autorka książki dla dzieci „Zwyczaje świąteczne w Polsce” oraz artykułów i scenariuszy edukacyjnych o tematyce etnograficznej m.in. dla Centrum Zdrowia Dziecka. Współautorka katalogu zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego pt. „Dzieciństwo”. Od 2011 r. redaguje stronę internetową www.strojeludowe.net. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna.
Wstęp:
Udział w ramach biletu do muzeum (19 zł / 10 zł)
Na oprowadzanie należy zapisać się wysyłając mail na adres bilety@ethnomuseum.pl