Odkryjcie meksykańskie rzeźby, pochodzące nie z tego świata, które przedstawiają wyobrażone, fantastyczne postaci. Legenda głosi, iż Don Pedro Linares w trakcie ciężkiej choroby śnił o lesie zamieszkiwanym przez zwierzęta będące hybrydami psa i koguta, czy osła i węża. Kiedy artysta ozdrowiał zaczął je natychmiast odtwarzać za pomocą tektury, pasty papierowej i papier- mâché. Skąd nazwa ALEBRIJES? Podobno to wykrzykiwały do niego fantastyczne postaci w jego wizji.
Inny meksykański artysta José Luis Massey Aguirre mówi, że liczne części składające się na alebrije pozostają we wzajemnej harmonii, ponieważ wyrażają równowagę i obecność uśpionej siły. W taki oto niespodziewany sposób wyłania się poezja, której nie potrafimy dostrzec w otaczających nas przedmiotach, a ogromna nieprzewidywalność budzi w nas zdumienie.
Wystawa co roku odbywa się w czasie Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego w Polsce oraz Dnia Śmierci w Meksyku. Obrzędy, w obu kulturach, związane z tymi obchodami mają pomóc ludziom w oswojeniu się z tym co nieuchronne i tajemnicze. Najbardziej reprezentatywnym elementem Dnia Zmarłych w Meksyku są ołtarze, które przedstawiają meksykańską wizję śmierci, pełną alegorii i znaczeń. W Dniu Zmarłych meksykańskie rodziny stawiają ołtarze w swoich domach, aby uczcić w ten sposób pamięć o swoich bliskich. Także na wystawie Alebrijes: Meksyk Tworzony w Polsce znajduje się ołtarz, który w tym roku poświęcony jest Ewie Demarczyk. Dzięki uprzejmości rodziny, Muzeum otrzymało oryginalną fotografię artystki, która zostanie zamieszczona na ołtarzu w piątek 30.10 przed dniem Wszystkich Świętych.
Wystawa „Alebrijes: Meksyk Tworzony w Polsce” jest realizowana dzięki toczącemu się od pięciu lat projektowi. Jest to wynik współpracy dwóch instytucji: Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie – w Polsce oraz Muzeum Sztuki Ludowej w Mieście Meksyk, z inicjatywy Ambasady Meksyku w Warszawie. Dzięki niemu można dostrzec uniwersalność meksykańskiej kultury ludowej, która oprócz prezentacji w międzynarodowych galeriach, może być odtwarzana i przyswajana na innych szerokościach geograficznych.
Wystawę uzupełniamy spotkaniami online z naukowcami i pasjonatami badającymi kulturę meksykańską:
- Do obejrzenia: Meksyk z kobiecej perspektywy – spotkanie z Beatą Kowali, autorką książki „No pasa nada! Nic się nie dzieje. Kobiece oblicze Meksyku” (wyd. Mova, 2020).
- Do obejrzenia: Sztuka ludowa i karnawał w Meksyku – wykład Oli Synowiec, latynoamerykanistka, dziennikarka, autorką przewodników po Meksyku, strony Mexico Magico Blog oraz książki „Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk” (Wydawnictwo Czarne, 2018).