pl
Godziny otwarcia:
PT:11:00 – 19:00
PON: Zamknięte
WT: 11:00 – 19:00
ŚR: 11:00 – 19:00
CZW: 11:00 – 17:00
PT: 11:00 – 19:00
SOB: 12:00 – 18:00
ND: 12:00 – 18:00
Godziny otwarcia:
PT:11:00 – 19:00
PON: Zamknięte
WT: 11:00 – 19:00
ŚR: 11:00 – 19:00
CZW: 11:00 - 17:00
PT: 11:00 – 19:00
SOB 12:00 – 18:00
ND: 12:00 – 18:00
pl
Godziny otwarcia:
PT: 11:00 – 19:00
PON: Zamknięte
WT: 11:00 – 19:00
ŚR: 11:00 – 19:00
CZW: 11:00 – 17:00
PT: 11:00 – 19:00
SOB: 12:00 – 18:00
ND: 12:00 – 18:00
Godziny otwarcia:
PT: 11:00 – 19:00
PON: Zamknięte
WT: 11:00 – 19:00
ŚR: 11:00 – 19:00
CZW: 11:00 - 17:00
PT: 11:00 – 19:00
SOB 12:00 – 18:00
ND: 12:00 – 18:00
pl
Wystawa czasowa
Cena Wstęp bezpłatny
19.09.2020 - 14.09.2021

Eureka, czyli odkrywam!

Eureka, czyli odkrywam! Wystawa o filozofii i sztuce dla dzieci w wieku od 4 do 104 lat.

Rozumienie świata zaczyna się od dobrze postawionego pytania. Doskonale wiedzą o tym dzieci, które chcąc poznać otoczenie – pytają. Wiedzą o tym filozofowie próbując wyjaśnić pojęcia związane z egzystencją, także artyści tworząc swoje unikalne prace inspirują do zadawania pytań. Ciekawość i nieustępliwość dzieci bliska jest działaniom filozofów. Będziecie mogli sprawdzić to, dokonując interpretacji dzieł sztuki na naszej ekspozycji. Pomogą Wam w tym czterej filozofowie!

Broszury edukacyjne do pobrania: ścieżka Arystotelesa, ścieżka Kartezjusza, ścieżka JohnaLocke’aścieżka Ludwiga Wittgensteina

Zobacz nasz film z wystawy!

Klikając w tą grafikę można obejrzeć zwiastun wystawy Eureka na muzealnym kanale YouTube.

Wystawa prezentowana w przestrzeniach Muzeum dla Dzieci kierowana jest zarówno do dzieci, dorosłych jak i nastolatków. Łączy świat filozofii i sztuki. Eksponowane na wystawie dzieła dostosowane są do percepcji młodego widza i jego wnikliwej obserwacji. Starszych odbiorców wprowadzają w stan refleksji nad otoczeniem. Dzięki wizycie na wystawie dowiecie się czym jest filozofia, co jej zawdzięczamy, jaki jest jej język i narzędzia filozofa. Odkryjecie czym są relacje ze światem i co to oznacza. Jakimi artystami czy etnografami będziemy, w dużej mierze zależy od umiejętności badania i opisywania świata.

Na ekspozycję składają się dzieła współczesnych artystów wizualnych, stworzone na potrzeby tego projektu. Dzieła zachęcają odbiorców do interakcji, działania lub przemyśleń. Filozofowie staną się dla nas przewodnikami po świecie sztuki. Każda praca poddana będzie komentarzowi bliskiemu dla Arystotelesa, Kartezjusza, Johna Locke’a i Ludwiga Wittgensteina oraz nieskończonej ilości interpretacji widzów. Czy podczas zwiedzania podążycie ścieżką jednego z filozofów? Czy swoją własną? – decyzja należy do Was! Ścieżka dydaktyczna i nowoczesna scenografia nadają wystawie unikalny charakter.

Eureka, czyli odkrywam! jest wystawą angażującą, rozbudzającą w odbiorcach chęć dociekliwego przyglądania się rzeczywistości. Sprawdźcie to. Wraz ze Stowarzyszeniem „Z Siedzibą w Warszawie” – zapraszamy na Kredytową 1.

Artyści: Natalia Bażowska, Bartek Buczek, Karolina Grzywnowicz, Justyna Mędrala, Krzysztof Maniak, Magda Żmijowska.

Kuratorzy: Agnieszka Kwiecień, Krzysztof Siatka
Filozoficzna ścieżka dydaktyczna: Edyta Ołdak, Marcin Markiewicz, Tomasz Femiak
Narzędzia do ścieżki dydaktycznej: Kosmos Project, Edyta Ołdak
Scenografia: Kosmos Project
Konsultacje merytoryczne: Berlin Practical Philosophy International Forum e.V

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa. Dofinansowano również ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Grfaika promująca wystawę: oko, poniżej postynia nad nią niebo. Obok wariacja na temat tej grafiki w wersji jasnej i infromacje o wystawie.

Galeria zdjęć autorstwa Pawła Heppnera, prezentująca naszą wystawę: poniżej biogramów artystów.


 

Agnieszka Kwiecień – mama Dorotki i Marcela, krytyczka i historyczka sztuki, edukatorka, redaktorka, feministka, kuratorka wystaw sztuki najnowszej i projektów edukacyjnych oraz artystycznych adresowanych do dzieci i dorosłych. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i edukację artystyczną na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Zaangażowana w działania łączące sztukę i edukację alternatywną, projekty popularyzujące wiedzę o sztuce i kreujące potrzeby obcowania z nią. Autorka monografii Podróż w kierunku pełni. Refleksje o sztuce Natalii LL, tekstów naukowych, kuratorskich i krytycznych.

Krzysztof Siatka – tata Dorotki i Marcela, historyk sztuki i kurator, adiunkt w Katedrze Nauk o Sztuce na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Dawniej dyrektor Galerii Foto-Medium-Art (2007–2011) i kurator w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki (2011–2019). Badacz neoawangardy i sztuki współczesnej, zainteresowany konceptualizmem i jego następstwami oraz historią wystawiennictwa. Autor monografii W kierunku sztuki ukrytej. Historia Janusza Kaczorowskiego (Wydawnictwo Naukowe UP, 2019) oraz koncepcji kilkudziesięciu zrealizowanych wystaw indywidualnych i grupowych, w których prezentowano prace takich artystów jak m.in. Carlos Amorales, Graciela Carnevale, Tony Cokes, Tomasz Dobiszewski, Sława Harasymowicz, Gert Jan Kocken, Sarah van Lamsweerde, Louise Lawler, Justyna Mędrala, Adrian Paci, Ewa Partum, Zdzisław Sosnowski, Timm Ulrichs, Roland Wirtz.

Bartek Buczek (ur. 1987) – profesjonalny malarz sztalugowy, bukinista, kolarz amator, pracownik galerii o szerokich kompetencjach zawodowych (techniczny, wystawiennik, artysta, aranżer i kurator), twórca videoartów, instalacji, a także autor tekstów (w tym książki Za drogie, za słabe, zbyt trudne znajdującej się w kolekcji krakowskiego Bunkra Sztuki). Uważa się za jednego z najzdolniejszych malarzy pokolenia.  W jego erudycyjnej twórczości, także tej wykraczającej poza ramy obrazów, odnaleźć można melancholijną atmosferę, zakorzenioną w głęboko egzystencjalnej refleksji. Patrząc szeroko, interesuje go człowiek, a precyzyjnie, on sam. Nie wypracował sztywnej strategii artystycznej, ale od 2020 roku maluje tylko panegiryczne obrazy o ulubionych narzędziach pracy. Miał osiem wystaw solowych i uczestniczył w trzydziestu dwóch wystawach zbiorowych, w przytłaczającej większości w przyzwoitych galeriach.

Justyna Mędrala – doktor sztuki (ASP w Krakowie, 2018), absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Krakowie (2013). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka konkursów: 12. Konkursu Gepperta (2016), Talentów Trójki (2014) i Doliny Kreatywnej (2007). Wystawiała m.in. w Bunkrze Sztuki, BWA w Katowicach, BWA w Tarnowie, BWA we Wrocławiu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galerii Szarej (w Cieszynie), galerii Op-enheim we Wrocławiu. Interesują ją działania interdyscyplinarne, badania surowców naturalnych i ich recycling oraz zagadnienia związane z czasowością, pierwotną naturą czy procesami życiowymi.

Karolina Grzywnowicz – artystka wizualna, autorka projektów interdyscyplinarnych. W swoich pracach zajmuje się m.in. roślinami w kontekście politycznej i społecznej działalności człowieka, często o przemocowym charakterze. Jej projekty opierają się na pogłębionych badaniach, instalacje audio często bazują na zbieranych opowieściach i materiałach archiwalnych. Jest absolwentką komparatystyki literackiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej prace pokazywane były m.in. w Miejscu Projektów Zachęty, BWA w Katowicach, BWA w Nowym Sączu, Centrum Sztuki WRO, a także w instytucjach i galeriach w Dreźnie, Kolonii, Berlinie, Lipsku, Pradze i Eindhoven. Mieszka i pracuje w Berlinie.

Krzysztof Maniak (ur. 1990) – artysta wizualny. W 2015 roku ukończył Wydział Intermediów ASP w Krakowie a w 2018 roku uzyskał tytuł doktora sztuki na Wydziale Malarstwa tej samej uczelni. Laureat stypendiów i zwycięzca konkursów artystycznych m.in. Talentów Trójki 2013, 14. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii oraz Grand Prix V Salonu wiosennego organizowanego przez BWA w Tarnowie. Swoje prace pokazywał na licznych wystawach zbiorowych, m.in. Co widać. Polska sztuka dzisiaj, Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany w Muzeum Sztuki Nowoczesnej a także wystawach indywidulnych mi.in. Wybrane filmy, fotografie, spacery i obiekty Krzysztofa Maniaka z lat 2016-2019 w BWA Tarnów i Galerii Bielskiej BWA w Bielsku Białej.

Magda Żmijowska (ur. 1986) – absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Po ukończeniu studiów prowadzi na macierzystej uczelni zajęcia z grafiki ilustracyjnej. Brała udział w ponad czterdziestu wystawach poświęconych ilustracji, jej projekty były drukowane w wielu magazynach. Związana z redakcjami magazynów o tematyce artystycznej „Wczasy Mag” oraz „Uncultured”. Od 2015 roku współpracuje również z Dworem w Stryszowie – Oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. Razem z fizjoterapeutką i wykładowcą Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego Andżeliną Nierodą projektuje książeczki dla dzieci o charakterze terapeutycznym, które skupiają się na wykrywaniu ślepoty barw u dzieci. Podczas tworzenia ilustracji dla dzieci współpracuje ze specjalistami dziedzin medycznych. Skupia się na procesie poznawania przez dzieci świata, by lepiej dopasować swoje projekty do potrzeb młodego odbiorcy.

Natalia Bażowska (ur. 1980) – w latach 1999-2005 studiowała medycynę, w 2007 roku jednocześnie podjęła studia na Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych i Studia Doktoranckie przy Klinice i Katedrze Psychiatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W 2010 roku obroniła doktorat pod tytułem Ocena emocji wywołanych przekazem wizualnym u osób cierpiących na depresję, czerpiąc wiedzę z obu kierunków studiów. Od 2011 roku zajmuje się wyłącznie sztuką, korzystając w pełni w swoich działaniach z wiedzy medycznej oraz silnego związku z naturą. Główną fascynacją artystki jest koncepcja życia jako takiego i od 1998 roku wszystkie jej działania krążą wokół tego zagadnienia.

Stowarzyszenie „ Z Siedzibą w Warszawie”. Organizacja zrzeszająca twórców wizualnych i psychoedukatorów. W  swoich projektach nastawieni są na edukację wizualną, promocję dobrego wzornictwa i ręcznej twórczości rzemieślniczej. Podejmują szeroką współpracę ze szkołami na każdym szczeblu w zakresie kształtowania umiejętności społecznych oraz kompetencji potrzebnych w odbiorze kulturowego dziedzictwa. Do tej pory zrealizowali  blisko 50 projektów edukacyjnych o randze lokalnej jak i międzynarodowej. Stowarzyszenie było laureatem wielu nagród: S3KTOR 2010 oraz S3KTOR 2014 w kategorii Edukacja dla Najlepszej Inicjatywy Pozarządowej, I Nagroda Edukacji Kulturalnej Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej, MUST HAVE 2107.

 

 

Organizator

Partner główny

Logotyp Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Partnerzy wystawy

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logotyp Samorządu Województwa Mazowieckiego
logotyp Miasta Stołecznego Warszawy

Patroni medialni

Logo Chilii Zet
Logo Kosmos dla Dziewczynek
Logo Ładne Bebe.pl
logo Baby by Ann
Logo Design Alive